Polise göre yolu Peker’den geçenler


Bilişim
Salih Coşkun, Funda Özkan

Yurtdışı
Metecan Kurt, Ömer Merşan

Sporcular
Sergen Yalçın, Serdar Topraktepe, Ali Eren, Hakan Şükür, Ümit Özat,

Spor
Bülent Uygun, Bülent İşcen, İbrahim Cıngı, Sefa, Tahir Kıran, İbrahim Gümüştekin, Olgun Aydın-Peker, Şansal Büyüka

Sanatçılar
Ebru Gündeş, Hande Yener, Emel Müftüoğlu, Elif Karlı, Seda Sayan, Davut Güloğlu, İsmail Türüt, M. Ali Erbil, Stelyo Pipis, Bülent Serttaş, Demir Karahan, Onur Sarıkaya

Pozitif ilişkiler
Mehmet Köymen, Urfi Çetinkaya, Hüseyin Saral, Ayhan Çarkın, Adnan Çiçek, Kürşat Yılmaz, Ali Fevzi Bir, Sami Hoştan,

Fikir alışverişinde bulunduğu şahıslar
Hayrettin Ertekin, Veli Küçük, Korkut Eken, Yavuz Kayral

Hukuk işleri
Turgay Özdoğan, Çağatay Özdemir, Mehmet Doğurga, Muhittin Beyaz, Şirin Berk, Bülent Kılıç, Utku Tekayak, İlker Turna, Hakkı Kurtuluş

Anadolu Grubu
Ankara: Dursun Doğanay, Zafer Çolak, Tahsin Pehlivanoğlu, Nalan Güney
Kocaeli: Oğuz Korukır,
Konya: Önder Ercan, Kürkçü Ahmet, Ejder
Antalya: Hacı Fikret Aydın, Ali Süayin

Kurmaylar
Hakan Öztürk, Mecnun Odyakmaz, Atilla Yıldırım, Varis Küçük, Kazım Alemdağ, Tuncay Okay, Can Yakarlar, Atilla Peker
Hüseyin Nalbantoğlu

Bürokrasi
Kutluhan Arslan, Ferudun Öncel, Yaşar Durmuş, Enis Sülün

Mali işler
Fatih Çatal, İsmet Özbay, Mithat Ekşi, Erkan Korkmaz, Rauf Büyük

Medya
Hakan Aslaneli, Ali Çağatay, Mehmet Güngör

Borsa
Vedat Peker, İbrahim Genç, Murat Öztürk, Sinan (Deniz Yatırımdan)

İstanbul Cadde Grubu
1- Yener Keskin, Boğaç Kaan Murathan, Sezai Arslan, Bülent Canoğlu, Taner

2- Sarı Barış, Ali Sürman, Metin Kaya, Özgür Çelik

Bahçelievler
İsmail Dalkıran

Maltepe
Ali Metin Polat, Alibin Kalkan

Beykoz
Osman Sandıkçı

Ümraniye
Hakan Karakaş

 
Polisin Peker Örgütü şeması ünlüleri şok etti

Polisin, organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla savcılığa suç fezlekesine, Sedat Peker’in borsadan sanat ve spor dünyasına kadar ilişki ağını gösteren bir şema eklediği öğrenildi.

İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Kelebek Operasyonu” sonucunda “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve adam kaldırmak suretiyle senet gaspı” suçlarından tutuklanan Sedat Peker’in medya, borsa, bürokrasi, sanat, spor ve bilişim alanında diyalog içerisinde olduğu isimler tespit edildi. Polis tarafından oluşturularak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyada “ilişki” şemasının bulunmasına rağmen bu isimlerin bazılarına fezlekede yer verilmemesi dikkat çekti. Polisin 2001 yılından beri yürüttüğü “Kelebek” operasyonunda Sedat Peker ve adamlarının telefon trafiğine takılanlar arasında yeralan, bu nedenle de şemaya dahil edilen sanat ve spor camiasının bazı isimleri bu görüşmelerinin tamamen “iş ve dostluk” çerçevesinde olduğunu belirterek tepki göstermişti. Sanat camiasından Ebru Gündeş, Hande Yener, Emel Müftüoğlu, Mehmet Ali Erbil futbolculardan Sergen Yalçın, Ali Eren, Hakan Şükür, Ümit Özat, medyadan ise Güler Kömürcü, Hakan Aslaneli, Ali Çağatay ve Mehmet Güngör gibi isimler Sedat Peker’le ilişkili oldukları iddiasıyla kayıtlara geçti. Peker’in çete faaliyetlerini İstanbul, Ankara, Düzce, Konya, Kocaeli, Antalya ve Balıkesir’de yoğunlaştırdığı ortaya çıktı. Peker’in fikir alışverişinde bulunduğu kişiler arasında ise bir dönem Semra Özal’ın kuyumcusu olarak bilinen Hayrettin Ertekin, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Susurluk Davası nedeniyle bir süre cezaevinde yatan Yarbay Korkut Eken gibi isimler yer alırken bürokrasi kademesinde işlerini takip edenlerin ise Kutluhan Arslan, MHP Şanlıurfa Eski İl Başkanı Feridun Öncel, Yaşar Durmuş ve ANAP Tekirdağ eski milletvekili Enis Sülün olduğu belirlendi.

POLİS ŞEMASINDAKİ ADLAR
Peker’in sadece Türkiye’de değil yurtdışında da faaliyetlerini sürdürmek amacıyla bir oluşum içerisine girdiği, bunun için de yurtdışı ilişkilerini sağlamak amacıyla Metecan Kurt ile gazeteci Abdi İpekçi suikastındaadı geçen ve Papa 2. Jean Paul’e de suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’ya yardımcı olduğu ileri sürülen Ömer Mersan’ı tuttuğu öne sürüldü.

Spor camiası: Bülent Uygun; Asker lakabıyla tanınıyor. Fenerbahçe’de 23 golle “Gol Kralı” oldu.Halen menajerlik yapıyor. Bülen İşcen: Fenerbahçe Altyapı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi. Tahir Kıran: Fenerbahçe Eski Altyapı Koordinatörü. Armatör. İbrahim Gümüştekin: Tahir Kıran’ın yanında çalışıyor. Aziz Yıldırım aleyhine konuştuğu gerekçesiyle Fenerbahçe kalecisi Rüştü’yü dövenler arasında yer aldı. Fenerbahçe üyesi. Olgun Aydın (Peker): Sedat Peker’in futbolcu menajeri. Trabzon’da oynanan Türkiye- Gürcistan milli maçında Haluk Ulusoy’un dev posterini stada astırmıştı. Aydın olan soyadını mahkeme kararıyla Peker olarak değiştirdi. Sefa ve İbrahim Cıngı. Futbolcular: Sergen Yalçın, Serdar Topraktepe, Ali Eren, Hakan Şükür, Ümit Özat

LİSTE UZAYIP GİDİYOR
Sanatçılar: Ebru Gündeş, Hande Yener, Emel Müftüoğlu, Elif Karlı, Seda Sayan, Davut Güloğlu, İsmail Türüt, Mehmet Ali Erbil, Stelyo Pipis, Bülent Serttaş, Demir Karahan, Onur Sarıkaya.

Medya: Hakan Aslaneli, Ali Çağatay, Mehmet Güngör.

Borsa: Vedat Peker, İbrahim Genç, Murat Öztürk, Sinan (Deniz Yatırım)

Mali İşler: Fatih Çatal, İsmet Özbay, Mithat Ekşi, Erkan Korkmaz, Rauf Büyük.

Bürokrasi: Kutluhan Arslan, Feridun Öncel, Yaşar Durmuş, Enis Sülün.

Kurmaylar: Mecnun Otyakmaz, Atilla Yıldırım, Varis Küçük, Kazım Alemdağ, Tuncay Okay, Can Yakarlar, Atilla Peker, Hüseyin Nalbantoğlu, Hakan Öztürk.

Yurtdışı: Metecan Kurt, Ömer Mersan.

Bilişim: Salih Coşkun, Funda Özkan.

Fikir alışverişinde bulunduğu kişiler: Hayrettin Ertekin, Veli Küçük, Korkut Eken, Yavuz Kayral.(Tahsin Kaya’ nın yeğeni)

Faaliyette bulunduğu işyerleri ve sahipleri: Zamanoğlu Otel, Chocolate-(Nihat Öztürk), Can Koç ve Acıbadem Hastanesi

Hukuk İşlerini yürüten avukatlar:Turgay Özdoğan, Bülent Kılıç, Çağatay Özdemir, Utku Tekayak, Mehmet Dodurga, İlker Turna, Muhittin Beyaz, Hakkı Kurtuluş ve Şirin Berk.

POZİTİF VE NEGATİF İLİŞKİ
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Sedat Peker’le ilişkisi olduğu kişilerle ilgili olarak hazırlanan şemada, Peker’in ilişkileri negatif ve pozitif olarak da ayrıldı. Buna göre Peker, Hakan Çillioğlu, Hacısüleymanoğulları, Sedat Şahin, Adnan Hoca, Alaattin Çakıcı ve Nuri Ergin ile negatif ilişkiler içerisinde yer alırken Mehmet Köymen, Urfi Çetinkaya, Hüseyin Saral, Ayhan Çarkın, Adnan Çiçek, Kürşat Yılmaz, Ali Fevzi Bir, Sami Hoştan ve Haluk Kırcı ile ise pozitif ilişkileri bulunuyor. Peker’in Konya grubunda Önder Ercan, Kürkçü Ahmet, Ejder, Kocaeli’nde Oğuz Korukır, Antalya’da Hacı Fikret Aydın ve Suayin yer alıyor. İstanbul Cadde Grubu ise Bahçelievler, Beykoz, Ümraniye ve Maltepe olarak dörde ayrılmış. Bunların içerisinde yer alan isimler ise şöyle sıralanıyor: Yener Keskin, Boğaç Kaan Murathan, Sezai Arslan, Bülent Canoğlu, Taner, Sarı Barış, Ali Şahin Sürman, Metin Kaya, Özgür Çelik, İsmail Dalkıran, Osman Sandıkçı,z Hakan Karakaş, Ali Metin Polat, Ali Bin Kalkan. Şemada Peker’in hizmetini görenler de Gaffar Karademir, Yusuf Akbaş, Volkan Gezmiş, Cengiz Cansız, İskender Kopuz, Muammer, Ateş(Pilot) olarak sıralanıyor.

NEDEN FEZLEKEYE GİRMEDİ?
4422 sayılı yasada “örgüt mensubu olmasalar dahi örgüt mensuplarının hal ve sıfatlarını bilerek bunlara yardımcı olanlar da örgüt mensubu gibi cezalandırılırlar” hükmü mevcut. Polisin düzenlediği şemada yer alan isimlerin örgütle ilişki içinde bulunduklarına dair bir delil varsa bunların da soruşturmaya dahil edilmesi gerekirdi. Bu yönde bir delilin bulunmaması halinde ise bu isimlerin şemada niçin yer aldıkları merak konusu.
 
Bu şema nasıl ortaya çıktı?

Sedat Peker ile ilişkili olduğu ileri sürülen ünlülerin ilişkiler zincirine girmesi üç yıl önce başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar daire başkanlığınca başlatılan Kelebek operasyonunda Peker ve adamlarının kırmızı hatlı ve kimsenin bilmediği telefonlar kullandığı tespit edildi. Bu telefon hatlarının başka isimler üzerine kayıt ettirildiği anlaşıldı. Ancak Peker ve suç örgütünün bu telefonların dinlendiğinin öğrenmesi üzerine şebekeye dizüstü bilgisayarlar dağıtılarak emir ve talimatların e-mail yolu ile yapılması talimatı verildi. 2001 yılından bu yana numaraları tespit edilerek dinlemeye alınan şebeke elemanları arasındaki görüşmeler sırasında çok sayıda sanatçı, politikacı, işadamı, futbolcu, mafya mensubu olduğu ileri sürülen şahısların görüşmesi saptandı. Ancak emniyet Genel müdürlüğü direkt suça karışmayan kişilerin görüşmelerini ayıklayarak bunları savcılığa gönderdiği dosyalardan çıkardı. Ancak zaman zaman Sedat Peker ile çok iyi görüştükleri belirlenen kişiler bu organizasyon şemasında yer aldı. Bu şekilde şebekenin şeması çıkartıldı.
 
ATİLLA DIŞBUDAK/SABAH

Reklamlar

Bir Yanıt to “Polise göre yolu Peker’den geçenler”

  1. demir Says:

    saygıdeğer sedat peker gibi saydeğer insanları ceza evine koydular ama ben dışarıdan bakan bir vatandaş olarak hiç iyi yapılmadığını savunuyorum çünkü ortalık çapulcuların,torbacıların,ciğeri beş para etmez adamların oldu.pkk yandaşları daha çok azdı ortalığı boş buldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: