Kimdir Bu Kürt Sefa ?


Kürt Sefa gFB grubunun lideridir. Her maç bedava bilet alır, bir kısmını bir avuç çapulcuya dağıtır, bir kısmını karaborsa yapar, yaptırır. Ümit Özat’a benzer ve şaşıdır. Aynı zamanda stadın tuvalet işletmeciliğini yapmaktadır. “Taraftarız biz çekeriz cefa… Tuvaleti temizle sefa…”, “Elinde kolonya, bekle helada, adam değilsin sen, tuvaletçi sefa…” şeklindeki tezahüratlarla daşşak konusu olmuştur. Fenerbahçe’lilikle hiçbir alakası yoktur! Aslen, Beşiktaş tribünlerinden hem de açık tribününden kovulmuştur. Kendisini kim beslerse onun köpeği olur, yanında da birsürü köpek gezdirir. Sefa aynı zamanda asker kaçağıdır.

Fenerbahçe’den Sefa’nın açıklamalarına yanıt geldi.Gelin şimdi önce kulübün yazdığı satırları hatırlatalım, sonra da şifresini çözelim:
FENERBAHÇE: Fenerbahçe üst kimliği dışında kendi üst kimliklerini oluşturma çabasında olan, bunun varlık mücadelesini sürdüren oluşumların tribünlerde yerleşme girişimleri vardır ki buna asla izin verilmeyecektir.

ŞİRRESİ: Burada muhatap direkt olarak Genç Fenerbahçeliler Grubu’dur..

FENERBAHÇE: Bunlar arasında reisliklerini ilan eden, Fenerbahçe Kulübü’nün tüzel kişiliği ve yasal organları ile kendi aralarında bir güç mücadelesi olduğu paranoyası içinde bulunanlar..

ŞİFRESİ: Burada muhatap Amigo Sefa. Çünkü Genç Fenerbahçeliler Sefa’yı yani diğer adıyla Nihat Özpolat’ı ”Reis” diye çağırıyorlar.. Sefa Ülkücü olduğu için kendine böyle denmesini istiyor.

FENERBAHÇE: Tuttukları köşelerden tebealarına seslenirlerken, dini bile sömürü unsuru olarak kullanmaktan çekinmemektedirler..

ŞİFRESİ: Amigo Sefa bundan iki yıl önce Galatasaray’ın taraftar oluşumu ultrAslan’ın lideri Sebahattin Şirin ile birlikte hacca Mekke’ye gidip hacı olmuştu. Sefa Fotogol Gazetesi’nin yanısıra Genç Fenerbahçeliler’in internet sitesinde yazılar yazıyor. Ve Allah yolunda olduğunu belirterek gerekirse mücadele uğrunda ”Şehit” düşebileceğini bile belirtmekten çekinmiyor.

FENERBAHÇE: Bunların kişisel ikbal ve iktidarları peşinde koşanlarla ilişki içinde oldukları Fenerbahçeliler’in malumudur.. Kısa süre sonra bu ilişki daha açık şekilde ortaya çıkacaktır.

ŞİFRESİ: Burada suçlanan bir süre önce kulüpten ihraç edilen eski alt yapı sorumlusu Tahir Kıran. Kıran’ın Aziz Yıldırım hakkındaki olumsuz düşünceleri açık açık biliniyor. Ve Kıran, Yıldırım’a karşı Genç Fenerbahçeliler’i maddi anlamda destekliyor. Onların deplasman giderlerini dahi cebinden karşılıyor. Hatta Kıran’ın Genç Fenerbahçeliler’in maraton tribünün aldığı 150 adet kombinenin parasını bile cebinden verdiği söyleniyor.

Buraya kadar neyin ne olduğunu Fenerbahçe Yönetimi’nin kimi ne şekilde suçladığını okudunuz. Ama bitmedi. Çünkü bu bildiride öyle bir yer var ki, orada ”Bu reis denilen kişinin aslında başka bir takımın taraftarı olduğu” da yazıyor..

Bunun açıklaması da şu;-”Belki kimse bilmez ama Amigo Sefa bundan 15 yıl öncesine kadar Beşiktaş’ın Çarşı grubunun içinde yer alan, onlarla birlikte hareket eden Beşiktaşlı biri.. Ama sonra ne oluyorsa oluyor, Sefa, yani Nihat Özpolat aniden Fenerbahçeli oluyor..”

Gelelim şimdi diğer gerçeklere

 

1) Kim ne derse desin Genç Fenerbahçeliler Gurubunu da, Amigo Sefa’yı da zamanında Aziz Yıldırım kolladı.

2) Aziz Yıldırım’ın başkanlığının ilk senelerini hatırlayın. Çok başarısız bir başkanlık dönemi geçiren, Türkiye Kupasında Pendik’e elenen, 3 günde bir teknik direktör değiştiren, kulübe onlarca futbolcunun gelip gitmesine neden olan ve sadece o tarihlerde Galatasaray’ın başarılarını izlemekle yetinin Yıldırım’ın en büyük destekçisi kimdi? Tabi ki Sefa ve onun grubu Genç Fenerbahçeliler..

3) Genç Fenerbahçeliler’e o yıllarda maç başına 1500-2000 bedava bilet verildiği zaten herkesçe biliniyordu..

4) Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın tuvaletlerini bile bundan 5 yıl öncesine kadar Amigo Sefa çalıştırıyordu.

5) Takım yurt içi ve yurt dışı deplasmanlarına giderken uçakta baş köşede Sefa ve arkadaşları yer alıyordu..

6) Sefa ve arkadaşlarının (Diğer amigo Yücel) tüm vize işlemleri bizzat kulüp tarafından organize ediliyordu.

7) Basketbol takımının yurt dışı maçlarına özellikle bu gruptan 3’er kişi sırasıyla götürülüyordu. (Sefa, Yücel ve Arap).

Peki ne oldu da Aziz Yıldırım ile Genç Fenerbahçeliler’in arasına karakedi girdi.

1) Yıldırım tuvalet işini Sefa’dan aldı..

2) Bu gruba bedava bilet vermeyi kesti.

3) Takımın deplasman maçlarına Sefa ve diğer grup elemanlarını götürmemeye başladı.

4) Genç Fenerbahçeliler’i bölmek için bu grubun ileri gelenleriden İbrahim Gümüştekin’e (Rüştü’yü Dereağzı’nda dövenlerden biri) Esenler Grubu’nu kurdurttu. (Hatırlayın Esenler Grubu geçen sene hemen hemen her maçta ”Esenler yolu Aziz Yıldırım sevgisiyle dolu” pankartını tribünlere asıyordu).

5) Genç Fenerbahçeliler’e verilmeyen bedava biletler sayısı az olsa da Esesnler Grubu’na verilmeye başlandı.

6) Artık deplasmanlarda Sefa ve arkadaşlarının yerini İbrahim Gümüştekin ve arkadaşları almaya başladı..

İşte bu nedenlerden dolayı Yıldırım ile Sefa arasına karakedi girdi..

Şöyle bir hatırlayın.. Fenerbahçe’ye bir futbolcu geldiği an havaalanında yanına kadar önce Genç Fenerbahçeliler Grubu’nun amigoları gider hatta boynuna öncelikli olarak Fenerbahçe değil, GFB atkısı asılırdı. (Örnek Anelka, Ortega). Hatta hiç bir etkinliğe katılmayan Ortega bile bu grubun paneline katılmıştı.

Ama şunu da hatırlamakta yarar var. Önceki sene Bursa’da 7 kişinin bıçaklandığı Bursaspor-Fenerbahçe maçı (Ki bıçaklayanlar arasında bu grupla birlkte hareket eden ultrAslan Bodrum Şube Başkanı da vardı) ateşin en çok yükseldiği anlardan biriydi.

Bu sene Migros Tribünü’nün Genç Fenerbahçeliler almasın diye kombineye kapatılması, ardından bu grubun Maraton Tribü’nüden 150 civarında kombine kart alması (Tahir Kıran destekli) ve MTK maçında bulundukları tribünde olay çıkartmaları.

Bu son kavga olayı nedeniyle İl Güvenlik Kurulu tarafından Amigo Sefa ve bazı arkadaşlarına 1’er yıl maçlara girememe cezası verilince film koptu..

Aziz Yıldırım, yıllar önce tribünlere bazı tavizler vererek yürüdü.Bu o günün şartlarında normal ve belki doğru bir hamleydi.Ancak çağı yakalayıp geçen Fenerbahçe için bu gfb gibi tribün gurupları artık tehdit unsuru taşımaktadır. Dahası genelde alt tayfası kültürsüz ve eğitimsiz ergenlerden oluşan bu gurubun çoğu Sefa’ya körü körüne biat etmekte ve onun emriyle istemedikleri yönetim kararlarına karşı toplu tavır koyabilme gücüne ulaşmışlardır.Bugün  kongre grupları yerine tribün grupları yer aldı Fenerbahçe cephesinde..Canavar büyüdü ve bugün muhaliflerin   parayla  kontrol etmeye çalıştığı bir güç haline dönüştü.Özellikle alt sınıf aile çocuklarına mensup kişilerden oluşan tribün grupları, Fenerbahçe’nin Aziz Yıldırım’la ani büyümesi ve standartlarını oldukça yükseltmesi neticesinde çoğu kez tribün dışında kalan ve bu yüzden bazı kompleksler geliştiren bir yapıya da sahiptir. Mantar gibi tribün grupları türerken, bugünleri en baştan görüp ve bu tribün gurupları başa bela olur diyerek  karşı çıkmış biri olarak bugün “ben demiştim” demenin artık bana bile faydası olmayacağını düşünüyorum.

Bütün olay bu.

HÜRRİYET

http://www.ulucinar.org/index.php
SON DAKİKA..GÜNCEL..SON DAKİKA…GÜNCEL

83207_lider_1

GFB lideri Sefa Kalya tutuklandı

Genç Fenerbahçeliler taraftar grubunun lideri Sefa Kalya mahkeme kararıyla tutuklandı.

İstanbul basta olmak üzere 4 ayrı ilde yapılan operasyonlar sonucu tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 21 kişiden aralarında Genç Fenerbahçeliler grubunun liderininde bulunduğu 3 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarken, 18 kişi hakkında da adli takip, bir yıl spor müsabakalarından men ve yurt dışı yasağı kararı verildi.

İstanbul’da 4 ayrı ilde yapılan operasyonlar sonucunda aralarında Çarşı grubu kurucularından Alan Makaryan ve Genç Fenerbahçeliler grubunun lideri Sefa Kalya’nında bulunduğu 62 kişiden 36 serbest bırakılmış Sefa Kalya’nın da aralarında bulunduğu 21 kişi de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Nöbetçi mahkeme tarafından görülen dava sonucunda aralarında Sefa Kalya’nında bulunduğu 3 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. 18 kişi hakkında da adli takip, bir yıl spor müsabakalarından men ve yurt dışı yasağı verildi.

Faili meçhul cinayetin ardından Fenerli amigo Sefa çıktı

Tuncay Coşkun cinayetinin, iki taraftar grubunun karşılıklı husumeti nedeniyle yaşandığı ortaya çıktı.

Taraftar grubu liderlerine yönelik düzenlenen gözaltı operasyonlarıyla ilgili “Devlet, Gezi’ye destek veren gruplara operasyon yapıyor” yorumları yapılmıştı. Ancak perde arkasında çok ilginç şeyler ortaya çıktı.

20 Temmuz’da Üsküdar Bağlarbaşı’nda bulunan Şileliler Derneği kurşunlandı. O sırada derneğin önünde bulunan döşemeci Tuncay Coşkun başından vurularak öldü.

GFB’LİLER ARASINDA KAVGA

Radikal’den İsmail Sağıroğlu’nun haberine göre, polis, cinayetin uyuşturucu işinden dolayı işlenmiş olabileceği üstünde dursa da somut bir bilgi bulunamadığı için ölüm, kayıtlara faili meçhul olarak geçti. Ancak Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin taraftar grupları arasında yaşanan kavgalarla ilgili başlattığı soruşturma ve teknik takiplerde cinayetle ilgili ipuçları bulundu. Dosya tekrar açıldı.

GRUP İKİYE BÖLÜNDÜ

Soruşturma dosyasına göre Genç Fenerbahçeliler kendi aralarında bölündü. Sefa Kalya ile ‘Kıvırcık’ lakaplı Cengiz Taran’ın ‘Grup Cadde’ ekibinin tribünde yer nedeniyle sürekli sürtüşme ve kavga halinde olduğu belirlendi.

19 Temmuz’da Fenerbahçeli İbrahim Gümüştekin’in adamlarından Cenk Eroğlu’nun babasının cenaze töreninde Sefa ile Cengiz Taran yine tartıştı. 20 Temmuz’da Sefa Kalya’nın adamları gözdağı vermek amacıyla bir araç kiralayarak Cengiz Taran grubunun takıldığı Şileliler Derneği’ni korkutma amacıyla kurşunladı. Fakat korkutma kastı aşıldı, o sırada derneğin önünde bulunan Coşkun kafasından vuruldu.

SEFA SUSMA HAKKINI KULLANDI

O gece otomobilde bulunan E.G. Tribün Operasyonu’nun yapıldığı ilk gün, kurşunlamaya karıştığı belirlenen E.T. ise dün gece yarısı Kocaeli Karamürsel’de saklandığı yerde gözaltına alındı. Cinayete adı karışan 3. kişi aranıyor. Olayla ilgili Sefa Kalya’nın susma hakkını kullandığı, gözaltına alınan Genç Fenerbahçeliler’den bazı kişilerin ise olayı itiraf ettiği ve detaylı bilgi verdiği öğrenildi.

Tutukluların cezaevlerine nakli sırasında polisin gösterdi tavır taraflı tarafsız herkesin tepkisine yol açtı.Henüz suçu ispatlanmayan bir kişiye yapılan muamele ileri demokrasiyi savunan hükümetin emniyet güçlerine yakıştırılamadı.
http://youtu.be/m2ngws-RCNU
 
image
 
Merhuma Allah’tan rahmet, tüm camiaya sabır dileriz.
13.01.2016
 
Reklamlar

33 Yanıt to “Kimdir Bu Kürt Sefa ?”

 1. selamsena sefa cekersin cefa yolun acık olsun rafah kepenklerin kabalı motorların hızlı olsun

 2. ufuk Says:

  yazının altında bir gazete ismi yazıyor dğruluğuna hiçbirzaman inanmadığım bir gazete olduğu için bu yazı tamamıyla bir komplo teorisidir…

 3. l1m4s@hotmail.com..

  88.248.245.0 sunucu konumunu:
  Türkiye Konya

  GEREKLİ İŞLEMLER BAŞLATILMIŞTIR.

 4. IP adresi: 88.248.245.0
  IP ülke: Türkiye
  IP Adresi durumu: Konya
  IP Adresi şehir: Konya
  IP Enlem: 37,8656
  IP Boylam: 32,4825
  ISS: Türk Telekom
  Organizasyon: Türk Telekom
  Hostdsl88-248-62720.ttnet.net.tr

  l1m4s@hotmail.com..

 5. sercan Says:

  ulan gereksizler bu haberın yuzde 80 i yalan… ihrahim abimiz istese türbünü zaten alır almas istese kimseden icazet almaz gerk yok böye geyik şeylere

 6. sefacı tayfa Says:

  yalan atmayın lan abimiz hakkında

 7. Ali Kerrar Akıncı Says:

  GFB Fenerbahçeye çok zarar vermektedir.Kendi şahsi menfaatlerini Kulüp menfaatlerinin üzerinde tutarak Fenerbahçe üzereinden rant sağlamaktadır.Kendi çıkarkarı uğruna kendilerini haklı çıkarmak için Fenerbahçenin başarızlığını istemektedirler.Türbünlerde şiddet, tehdit ve korku salarak Gerçek Fenerbahçe seyircisini sindirmeye çalışmaktadırlar.Fenerbahçenin ceza alıp seyircisiz oynamasına neden olmaktadırlar.Türbünleri yakıp yıkıp Türk Futbolunun adını lekelemektedirler.Geçemite kulübün taraftar getirmesi için vermiş oldukları biletleri, karaborsa yapıp sattırmış ve çok büyük rant elde etmişlerdi.Bunların Fenerbahçe ve Fenerbahçelilik ile hiç bir alakası yoktur.Bunları kulübümüzde istemiyoruz.Kesinlikle stada bile alınmamaları gerekmektedirler.Ali Kerrar Akıncı Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi

  • Aykut Küçük Says:

   Fenerbahçe’yi ceza alıp seyircisiz oynatmakla suçluyorsunuz, Avrupa’dan 2 yıl men edildil sizce kimi suçlamalıyız? Sefa’yımı GFB’yi mi? 3 Temmuz sürecinde, GFB Europe Uefa binasına yürüyüş düzenledi hain ilan edildi, ancak geçtiğimiz günlerde sizin yönlendirdiğiniz gruplar Nyon’a gitti. Bir gün olsun sizler gibi hava soğuk deyip, uzak yol diyip, önemsiz maç deyip gitmemezlik yapmadık. Fenerbahçe her neredeyse hep peşinden koştuk. Yanlışımız ne idi biliyor musunuz? Sevgili Başkanınıza zamanında inanmış olmamız. Artık herşey ortaya çıkıyor. Fenerbahçe’mize en çok zarar veren Aziz Yıldırım’dır. Bu klubün en umutlu senelerini hiç etmiştir. En onurlu, en cok emek veren insanlarına vefasızlık etmiştir. Lütfen gözlerinizi açın artık.

  • GFB YENİBOSNA. Says:

   Siz bizim Fenerbahçeliliğimizi yargılayamazsınız Fenerbahçeye en büyük zararı verenlerde sizlersiniz grupları ayırıp taraftarları bölende sizsiniz siz sıcacık evinizde televizyon karşısında çayınızla maç izlerken BİZ gırtlaklarımız yırtılırcasına Fenerbahçe aşkı için bağırırken siz çekirdek keyfi yapıyorsunuz. Madem dediğiniz gibi siz zarar vermeyecek bi Fenerbahçeliyseniz Bu takım neden AVRUPA KUPALARINDA YOK. Unutmayınki ALLAH’ın da BİR HESABI VAR.

  • sadık Says:

   sa.mrhb.Katılıyorum.Bu GFB denen zibidiler yüzünden,çocuklarımı alıp stada gidemiyorum ne zamandır.Biz ne zaman,bunlardan kurtulup,insan gibi maça gireceğiz.Defolsunlarda,bizde fb mizi desteklemeye stada gidelim.

   • Serhat Says:

    Ne demek gidemiyorum ,istediğin zaman git gfb sana ne yapiyor ,asıl zibidi sensin

 8. Muhammed Says:

  Bunları okuduktan sonra içime kurt düştü ama gazetelere hiçbir zaman inanmam hepsi yalandır Tek Reis Sefa Reis Gerisi Temel Reisdir

 9. tek reis SEFA reis KASIPPAŞA GFB

 10. Ferhat Says:

  Kürt yazıyorsun Ülkücü diyorsun ikiside ne kadar zıt bu kadarda yalan olmazki kardeşim yalan olduğu buradan belli Sefa abi gayet mutevazi bi insan burada yazılanların hepsi tamamen yalandan İbaret.

  • ................... Says:

   Bu da Devlet politikası, politika bilmiyorsan anlamaman normaldir.

 11. Fenerbahçe. Says:

  TEK REİS SEFA REİS.

 12. barış Says:

  Yukardaki yazıyı yazan, hayatında adam gibi adam görmediysen .. Sefa kalya ya bak biraz adamlık ören senin çapulcu dediğin önce Allah cc yolun da sonra sefa kalya yolun da can verme her an hazır …

  • sadık Says:

   Sa.Mrhb.Bu gfb liler,hiç bir zaman, 3 temmuz sürecinde,fb nin yanında olmadı.Çorlu dayım.Silivriye hep gittim.Gfb denen zibidilerden kimse yi görmedim orada.

 13. 1907 kadıkoy Says:

  Çok cahil var çoookk.. Ne ile besliyorlar bunları… Pasolig geldi iyikide geldi.. Sizler gibi dümbükler girmesin stada

 14. afyonlu Says:

  Bunun izahı yok! Senin muhatabın ancak kulüp başkanı ve yöneticileri olabilir..

 15. sankilim Says:

  Eğer Türkiye bir hukuk ülkesi olsaydı, yazar, yorumcu, eski hakem, eski futbolcu grubunun önemli kısmı hakkında iddianame düzenlenirdi

 16. Ali Says:

  Sefa’nın ….. koyim sana birşey olmasın arkadaşım.

 17. AYVAZ YILMAZ Says:

  bu yazıya ile ilgili yorumları okudum kaç yıllık yorumlar var herkes atıp tutuyor. herkes birşeyler yazıp çiziyor sefa reis in adamlığını bile tartışıyorsunuz. hiç tanımadığınız bilmediğiniz bir defa bile oturup sohbet etmediğiniz bir ADAM hakkında böyle suçlamalara şahsım adına sadece gülüyorum. bizim abimizi bu tür yorumlar ile suçlamak ayıptır. kaç yıllık yorumlar ve suçlamalar var ve sene 2015 sonu abimiz hala o tribündedir. rahatına baksın herkes abimizinde illaki hataları yanlışları geçmişte olmuştur. bizler kendimizi sorgulayıp hatalardan ders çıkarmışızdır. fb sevdamıza kimse laf etmesin lütfen…AYVAZ YILMAZ…

 18. Emel Says:

  Bu yazıyı kim yazdıysa allaha havale ediyorum sefa abim sizin yazdıklarınızı haketmiyo biz yakınları yastayız ölüye saygınız olsun biraz sefa abim namazlı kuranlı biriydi Rabbim mekanını cennet etsin azrail sizlerede uğrayacak elbet!!!!! Ayrıca kürt diye hitap ettiğin abime bide ülkücü diye yazmışsın çelişkiye bak yazıkk…..

 19. ALLAH RAHMET EYLESİN.ALLAH GÜNAHLARINI AFFETSİN.(AMİN)

  • sabutay Says:

   Bir galatasarayli olarak sefa abimize allahtan rahmet yakinlarina yuce yaradandan sabirlar diliyorum.oncelie yukaridaki yaziya bir takildim bas tarafta kürt sefa yazmissin alt tarafta ülkücü yazmissin sefa abimizi tanimadigin belli Allah yolunda vatan ugrunda fenerbahce sevgisi icinde olan bir ÜLKÜCÜYDÜ.Hangimiz sutten cikmis ak kasigiz ki konusuyosunuz ben bir galatasarayliyim ama sefa abimizi seven sayan birisiyim futbolda takli rekabet olmali siddete tabiki hayirama bu olanlari sefa reise yikmayin Siz gidin once baskaniniz azize bi sorun o oldugu surece fenerbahce daha cok bedel oder sayin arkadaslar neyse allaha emanet olun

 20. Tuna Says:

  Yalan konsuyosun olmus adamin arkasindan sefa abinin siyasi gorusunu bu gune kadar kimse bilmedi o yuzden bedava konusma yapilan iyilikte kotulukte haksizliklarda abiyle gitti rahmetli olmus adama sayginiz olsun ayip..

 21. MERT Says:

  TEK REİS SEFA REİS

 22. bence sefa ile ibrahim gümüştekin ikise beraberdi yalnız cıkar ilişkileri yüzünden ayrıldılar Fenerbahçe’ye olan oluyor herkes durup bi düşünmeli

 23. nasıl konuşursun ölmüş adamın arkasından
  Kişilere kurumlara küfür hakaret yasaktır. Kelime hazineniz nispetinde eleştirileriniz küfürsüz ve hakaretsiz olmalıdır.

 24. BU ALEMDE KRAL SEFA Reise Laf Eden Kim Varsa…. SON REİS SEFA REİS!!!

 25. Serhat Says:

  Ulan karaktersiz herifler,belli ki Sefa reisi karalamak icin yaziyorsunuz yada yazdiriyorlar size.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: