Altın tespih KARDEŞLİĞİ


 SEDAT PEKER, ‘Bizimle beraber klişeleşmiş bir tespih’ olarak tanımladığı altın tespihleri spor camiasında sevdiği isimlere gönderiyor. Telefon kayıtları da birçok ünlünün Peker’in ‘altın tespih’i için talepte bulunduğunu ortaya koyuyor
“Çete lideri” olduğu iddiasıyla 2 yıldır tutuklu yargılanan Sedat Peker’e yönelik “Kelebek Operasyonu” davasındaki belgeler, “şike” kadar “şikeye neden olan” ilişkileri de gözler önüne seriyor.
Dosyadaki telefon kayıtlarına göre Peker, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, eski Trabzonspor Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, eski Fenerbahçe Başkanı Metin Aşık ve müzmin başkan adayı Sadettin Saran’ın aralarında bulunduğu çok sayıda isme uzanan geniş bir ilişki ağına sahip.
Emniyetin Peker’in medya, borsa, bürokrasi, sanat, spor ve bilişim alanında ilişki kurduğu isimleri listelediği şemada ise Sergen Yalçın, Ali Eren, Hakan Şükür, Ümit Özat’ın isimleri bulunuyor. Bu da sürpriz bir durum değil. Çünkü Peker’in Hakan Şükür’le bir teknede çekilen fotoğrafları ve geçen yıl cezaevinde iken Ümit Özat’ın oğlunun sünnet düğününe gönderdiği devasa çelenk de basında yer aldı.
Fenerbahçe tribünlerinde “Genç Fenerliler” adını taşıyan büyük bir grubun ‘Sefa Reis’ olarak hitap ettiği Nihat Özpolat da, Peker’in her duruşmasına kalabalık bir grupla geliyor. Telefon kayıtlarından Peker’in, bu isimlerin birçoğuna kendisinin “simgesi” olarak gördüğü ve tanesini 300 YTL’ye yaptırdığı, 22 gram ağırlığındaki ay – yıldız baskılı “altın tespihler”den hediye ettiği anlaşılıyor. Konuşmalar “altın tespihler”in sadece gruba çok yakın olan ve grubu “temsil” edebilecek kişilere verildiğini gösteriyor.
Peker’in kurduğu http://www.ozturkler.com adlı internet sitesinin açılışı için 2002’de Hilton Otel’de düzenlenen gece de, hafızalardaki yerini koruyor.
Gecede eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Muhittin Fisunoğlu ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün yanı sıra, o dönemde Futbol Federasyonu Başkanı olan Ulusoy ve Trabzonspor Başkanı olan Mehmet Ali Yılmaz da Peker’i yalnız bırakmayan isimler arasındaydı.

Saran da ‘altın tespihli’
Tahir Kıran, halen TFF Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Peker’le birlikte “çete üyesi” olmaktan yargılanıyor. Savcının 11 yıl hapis cezasına mahkûm edilmesini istediği Kıran’ın, Sadettin Saran’la yaptığı çok sayıda telefon konuşması da dosyada yer alıyor. Fenerbahçe’de muhalefetin güçlü isimlerinden olan Kıran’la, 2 Mart 2004’te yaklaşan kongre hakkında görüşen Saran, sohbet sırasında, “Şu tespihlerimizi de gönder, bak tespihim olmadığı için celalleniyorum” diyor. Kıran, “Senin ofise gönderdim. Ozan’ınki de vardı içinde” cevabını veriyor. Saran ise, “Allah razı olsun. Ama ona gönderme, dünya para kazanıyor, düşeriz biz onu” diye konuşuyor.

Arkadaşlarına da istiyor!
Sergen Yalçın, 8 Eylül 2004’te Beşiktaş’ta forma giydiği dönemde Sedat Peker’le yaptığı telefon konuşmasında, “Abi tespih lazımdı bize biraz. Benim arkadaşlarım var, rica ettiler. Ben de, ‘Abiye bir sorayım’ dedim” dediğini aktarıyor.
Peker ise, “Kim ulan bunlar? Ben tanıyor muyum? İyi insanlar mı? Çünkü o tespih bizimle beraber klişeleşmiş bir tespih” diyor. Sergen, “İyi insan olmasalar ben sana söyler miyim abi?” deyince de Peker, “İlk üretimden sana hemen 4 tane yollatacağım kardeşim” cevabını veriyor.

Peker’in temsilcisi!
Peker’in en yakınındaki isimlerden olan Volkan Gezmiş, “Serhat” isimli bir kişiyle telefon görüşmesinde, “En yakın zamanda sana da tespih göndereceğiz, Bulgaristan temsilcimiz olarak” ifadesini kullanıyor. “Serhat” ise, “Bana söz vermiştin. Çünkü, biliyorsun sağda solda bazı şeyler oluyor. Biz de belli edelim kime yakın olduğumuzu. Gerçi şifahen söylüyoruz ama ne kadar olsa da…” diyor.

Ulusoy’dan garip açıklama: Dedikodu

BİLAL MEŞE Frankfurt
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Milliyet’in yayımladığı futboldaki şike belgeleri için dün Almanya’da ilginç bir açıklama yaptı. Frankfurt’ta oynanan Galatasaray- Beşiktaş Süper Kupa maçı öncesinde konuyla ilgili soruları yanıtlayan Ulusoy, “Konuşmaların hepsi dedikodudan öteye gitmiyor. Bu konuda bir belge varsa getirsinler, biz de gereğini yapalım. Ortada elle tutulur bir belge yok. O bunu demiş, o onu demiş” dedi.
TBMM’de daha önce bir araştırma komisyonu kurulduğunu anımsatan Ulusoy, “Birçok kişi orada görüşlerini söyledi. Sonuç ortada. Biz federasyon olarak tüm adımlarımızı dün de atmıştık, bugün de atmaya devam ediyoruz. İtalya’da alınan kararlar sürekli gündeme getiriliyor. İtalya’da kurulmuş bir spor mahkemesi var. Kararı veriyor, federasyon da uyguluyor. Gelsinler, devlet büyüklerimiz bu spor mahkemesini kursunlar. Mahkeme kararı versin, biz de uygulayalım” diye konuştu.

Gürsoy’dan Çakıcı’ya forma

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan raporlarda da, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla 34 ay hapis yatan Erol Evcil’in, Çakıcı’nın “güvenilir” dostlarının kimler olduğu konusunda sorulan bir soruya; “eski ANAP milletvekili Mehmet Kocabaş ile spor camiasının yakından tanıdığı Ergun Gürsoy” şeklinde cevap verdiği de belirtiliyor.
Çakıcı’nın kardeşi Gençağa Çakıcı da, 28 Nisan 2004’te Sinan Engin’le yaptığı konuşmada, “Ergun Abi, ne yapmış biliyor musun? İki tane forma yaptırmış, benim ismimi birine de abimin ismini… Getiriyor Levent Tenis Kulübü’ne açıyor, herkese gösteriyor. Aldım formaları, nasıl gülüyorum biliyor musun?” diyor. Engin’in cevabı şöyle oluyor:
“Bu sene Galatasaray’a çalışacağız artık.”

Çakıcı’yı kimler ziyaret etti?

Dava dosyalarındaki belgeler, 2004’te bazı Beşiktaşlı futbolcuların spor ahlakına aykırı işlere kalkıştığı günlerde, Başkan Serdar Bilgili’nin Çakıcı’nın Yargıtay’daki dosyası için kulis yaptığını, Sinan Engin’in ise yurtdışına kaçması için “sahte pasaport” almasına yardım ettiğini ortaya koyuyor. Engin, bu suçtan dolayı halen yargılanıyor, iddiaları reddeden Bilgili’nin ise yargılanmasına gerek görülmedi. Çakıcı’nın şoförü Velit Yavuz Günerkan, polise verdiği ifadede, Çakıcı’yı kimlerin sık sık ziyaret ettiği şeklindeki soruyu şöyle yanıtlıyor:
“Çakıcı, gazeteci ‘Kör Refik’ lakaplı Refik Bulutçu’nun Baltalimanı’ndaki evinde kalıyordu. Kadir İnanır, Yavuz Ataç, Ebru Gündeş, Sergen Yalçın, Galatasaraylı Ümit, Ergun Gürsoy, Beşiktaşlı Sinan Engin, Mete Has gibi ünlülerinde de bulunduğu birçok kişi ziyaretine gelip giderdi.”

Ellerinizden öpüyorum babacığım

Bir tekneyle Boğaz’a açılan Sedat Peker, beraber tatil yapan menajer Stelyo Pipis, modacı Nur Yerlitaş, şarkıcı Seda Sayan ve Hakan Şükür’ün kardeşi ve Sayan’ın o dönemki sevgilisi Gökhan Şükür’le sırasıyla konuşuyor. O sırada okey oynayan grupta telefon en son Şükür’e verilince aşağıdaki konuşma gerçekleşiyor:

29 AĞUSTOS 2004 (Saat: 14.13)
Gökhan Şükür: Babacığım!
Sedat Peker: Ne haber, ne yapıyorsun oğlum?
GŞ: Babacığım, “Herhalde beni istemeyeceksiniz” dedim. Böyle bekliyorum kedi gibi.
SP: İstemez miyim oğlum ya!
GŞ: Nasılsınız babacığım, iyi misiniz?
SP: Sen her ne kadar o gün teknede bana kelek yapsan da, biz kelek yapmayız oğlum!
GŞ: Yok babacığım! Sizi çok seviyorum vallahi babacığım. Sizi çok seviyorum öyle bir şey olabilir mi? Ya işte ya…
SP: Olmaması lazım.
GŞ: Hiç öyle bir şey olabilir mi reisim?
SP: Olmaması lazım bu hususta.
GŞ: Burda mısınız babacığım?
SP: Yok İstanbul’dayım ben. Adalar’dayım. Döndüğün zaman beni ara. Hem abinle görüşecektim, onu da bir şey yapalım, tamam mı oğlum?
GŞ: Tamam babacığım.
SP: Allah seni korusun.
GŞ: Allah razı olsun babacığım, ellerinizden öpüyorum.

Ergenekon’dan seçme Peker diyalogları
Dinlemeye takılarak Ergenekon İddianamesi’ne giren en ’renkli’ telefon konuşmaları arasında, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e ait olanlar da var.

Bunlardan birinde, Peker, Sivasspor Başkanı ve eniştesi Mecnur Odyakmaz’a, “Ben demiştim o tiple Ali Eren’den futbolcu olmaz diye” diyor. Bir diğerinde konuştuğu kişi, Peker’i, efsanevi devrimci lider Che Guevara’ya benzetiyor…

ERGENEKON İddianamesi’nin eklerine, örgütün mafya ayağında olan Sedat Peker ile Sivasspor Başkanı, eniştesi Mecnun Odyakmaz’ın, futbolcu Ali Eren’le ilgili konuşmaları da yansıdı. Başka suçlardan halen cezaevinde bulunan, Ergenekon sanığı da olan Peker ile Odyakmaz’ın bu görüşmeleri, 3 Aralık 2003’de dinlenmiş. Görüşme, Ergenekon’un elinin futbol camiasına uzandığı iddiasını da destekliyor. Futbolcu Ali Eren’le ilgili konuşma şöyle:

Affettirmeye çalışıyorlar

Sedat Peker: Ne haber, ne yapıyorsun?

Mecnun Odyakmaz: Sağol reis; siz de iyisiniz..

S.P.: Ne yaptın Ali Eren’le?

M.O.: Şimdi Rizespor tarafını hallettim, daha sonra Ali Eren’le konuştuğumda baktım üzgün. Şey yapıyor baktım, gönüllü gibi değil. Dedim, kardeşim sen bizim için önemlisin… Sen rahat değilsen, zorlama kendini. Ailem falan filan dedi, dedim sen bize ölene kadar lazımsın kardeşim. Gönlün yoksa gelme dedim. Öyle kapattık. Yani olmadı işimiz.

S.P.: Tamam Rize’de mi kaldı o şimdi?/_np/4772/6214772.jpg

M.O.: Kağıdı Rize’de ama oynama şansı yok anladığım kadarıyla. Yılmaz’la konuştum, affettirmeye çalışıyoruz dedi.

S.P.: Hangi hoca?

M.O.: Yılmaz Vural…

S.P.: Neyi affettirmeye çalışıyorlar?

’Kalorifer k..lı işin var mı’

M.O.: Yılmaz diyor ki, ben istedim Ali Eren’in oynamasını ama 6 maç ceza aldı yok, adama kafa atıyor, taraftar da fazla sevmiyor, dedi.

S.P.: Ben Yılmaz Vural’la görüşürüm gerekirse.

M.O.: …. Futbolcu cezalı mı olur reis? Herşeye rağmen bir de indirim yaptırılarak yani sporculuk ahlakına uygun değil yani iyi bir çocuk da kendinden geçiyor demek ki sahada.

S.P.: E ben ona demiştim o tiplen senden futbolcu olmaz diye. Kalorifer k..lı yarın işin var mı?

Veli Paşa’ya kalabalık lazım

M.O.: Yarın Sivasspor’la İstanbulspor’un maçı var karşıda işte saat bir buçukta.

S.P.: Tamam oradan çıkınca yetişirsin Veli Paşa’ya. Bir emanet yollayacaktım da bu vakıf işi için Veli Paşa’yı arayayım. Bir de Paşa bir konferansa katılacak. Veli Paşa’yla görüş kalabalık bir grup yaparsın dinlemeye giderken. Böyle öğrenci gençler de olursa da olur. Git Veli Paşa’yla da şey yaparsın şimdi ben söyleyeyim ona.

(Ergenekon İddianamesi’nden, klasör 442)

Metin Başkan için devredeler!
Fenerbahçe’nin eski başkanı Metin Aşık’ın, Peker’in “Bağdat Caddesi” sorumlusu olarak bilinen Boğaç Kaan Murathan’la bir arsanın satışıyla ilgili olarak yaptığı birkaç telefon konuşması da bulunuyor. Murathan, “Abi 450’ye sattık, senet yapalım en kısa zamanda” deyince, Metin Aşık, “Evrak yapıp da, işi resmiyete dökmek istemiyorum!” diyor.

gun00

Reklamlar

Bir Yanıt to “Altın tespih KARDEŞLİĞİ”

  1. sedat peker’in sabıka kaydı bulunmuyor….”Burası Türkiye” dedirtecek çarpıcı bir bilgi olarak zihinlerinizde bulunsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: