ŞİKE,ENERJİ SEKTÖRÜ,GALATASARAY,UEFA,NATO VE….KUMPAS !


UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, geçen yaz Türkiye’de şike iddiaları soruşturması en alevli günlerindeyken, UEFA adına konuşan tek kişiydi. Öyle görünüyor ki İtalyan futbol adamı, 2010-11 Türkiye Süper Ligi Şampiyonu Fenerbahçe’nin; TFF’nin yalnızca medyada yer alan iddialar karşısında İstanbul takımına savunma hakkı vermediğini göz ardı ederek ve mahkeme tarafından verilen gizlilik kararını ihlal ederek, şampiyonlar ligine alınmamasında aktif bir rol oynamış göründu.

O dönem iddialara delil olarak gösterilen “kesin bulguların”; Aralık ayında asıl iddianame açıklandığında gerçekdışı olduğu ortaya çıktı.

Infantino sadece TFF’ye tehdit edici bir mektup yollamakla kalmamış, aynı zamanda CAS’taki iki Türk Hakiminden biri olan Kısmet Erkiner’in, Fenerbahçe’nin CAS davasındaki UEFA’nın CAS ifadesinden ortaya çıkardığı şekilde; UEFA Baş müfettişi Pierre Cornu’yu da – yasal olarak bilgi almanın mümkün olmadığı bir dönemde – savcı ile görüşmek için Türkiye’ye göndermişti.

Bay Infantino’nun isminin, özellikle bir Türk klübü, Galatasaray’ın, başkanı ve asbaşkanı tarafından sıklıkla anılmasının nedenini merak ederek İtalya’daki isimlerinin yazılmasını istemeyen bağlantılarımizla birlikte bir araştırma yaptık. Gianni Infantino Napoli ve Milan klüplerine ve aynı zamanda resmi bir bağı olmasa da bazı büyük şirketlere yakın bir isim. Sıklıkla bu şirketler için lobi
faliyeti ve danışmanlık yapıyor. Juventus taraftarları arasında sevilmeyen Infantino, sürekli Juventus’un karşısında, ve Milan klüplerine ve şirketlerine yakın duruyor.
Bu Milan şirketlerinden birisi genel merkezi Milan’dan 120km uzaktaki Genoa’da bulunan ve Milan’da ofisleri olan Ansaldo Energia. İtalya’daki bağlantılarım UEFA Genel sekreterinin düzenli olarak Ansaldo Energia şirketinin organizasyonlarına katıldığını söylediler. Yakın zamanda, 10 Şubat 2012 Cuma günü, Infantino Ansaldo Energia’nın Hotel Principe di Savoia’daki organizasyonunda görülmüş. Inter Milan başkanı Massimo Moratti ve eski AC Milanlı İtalyan futbolcu Paolo Maldini de bu organizasyona katılanlar arasındaymış.

Ansaldo Energia ile ilgili ciddi şüphe, “Ansaldo Energia’nın Türkiye’de 640 milyon Euroluk bir anlaşma ile 865 MWlık CCGT santrali kurmak ve işletmek işine imza atmış olmasıyla başlıyor. Proje, performans tabanlı, tamamlanınca ödemeli ve uzun vadeli hizmet sözleşmeli bir proje. Ansaldo Energia, proje için
kurulan özel amaçlı Yeni Elektrik Üretim AŞ. Şirketinin %40’ına 86 milyon Euroluk yatırımla küçük ortak konumundayken, büyük ortak Unit Investment N.V. şirketi.”

Unit Investment N.V. şirketinin sahibi ve yönetim kurulu başkanı; Galatasaray klübünün de başkanı Ünal Aysal. Hem Ünal Aysal hem de klüp asbaşkanı Adnan Öztürk bu süreçte UEFA’nın, klübün en büyük rakibi Fenerbahçe’ye ceza vermesi için yaygara koparmışlardı.
Ama konu bu kadar değil. Ansaldo Energia, Finmeccanica First Reserve Corporation şirketler grubunun bir iştiraki. Finmeccanica ise, ileri teknoloji sektöründe bir sanayi devi ve doğal olarak Türk hükümetinin olur vereceği büyük projeler arayışında. Şirket Türkiye’yi “Potansiyel bir pazardan ziyade
birinci ve en önemli sanayi ortağı” olarak tanımlıyor ve ekliyor:

“Geçtiğimiz yıllarda, grup şirketlerimiz Türk iş ortakları ile savunma, güvenlik ve kamu sektörlerine genişleyen sağlam bir işbirlikteliği oluşturdular. İş birliktelikleri,askeri ve ticari helikopterlerden, eğitim ve sahil güvenlik uçaklarına, hem hava trafik kontrol hem hava savunma radarlarına; haberleşme sistemlerinden yer izleme uydu sistemlerine, gemi sistemlerine, şehir tren ve tramvaylarına kadar geniş bir iş alanını kapsıyor.”

Bu projelerden birisi İtalyan holdingin iştiraki AgustaWestland’ın, Amerikalı Sikorsky Aircraft’a Nisan 2011’de kaybettiği Türkiye’nin 3,5 milyar dolarlık helikopter alım ihalesiydi. O zamanlar çok konuşulan bir söylentiye göre, uzun süredir NATO taşeronu olan Aziz Yıldırım da ihaleyi kazanan konsorsiyum
içinde olduğuydu. Başbakan tarafından ihaleden çekilmesi istenmiş ancak kabul etmemişti. Bu söylentiler onaylanmamış olsa da, tarihler iddialarla uyuşuyor. 21 Nisandaki ihale teklifleri öncesi 19 Nisan’da Yıldırım Başbakan’ı ziyaret etmişti. Ayrıca Amerikan şirketleri vasıtasıyla NATO ile uzun vade
ilişkisi bulunan ve bu işte tecrübesi bulunan Aziz Yıldırım, bu büyük projelere girmek isteyen hükümete yakın şirketler için bir engel olarak görülmesi de mümkün.

UEFA’nın içindeki taraf olma potansiyeli yüksek kişiler hakkındaki bilgiler göz önüne alındığında bunlara direkt ve belki de hukuksuz olarak Fenerbahçe’yi cezalandıran 2 kişi de eklenmeli, kulüp taraftarlarının bir bildirisinde söylediği gibi; UEFA’nın Türkiye’deki şike davası ile ilgili vereceği karar, öncelikle çok dikkatli ve titizlikle alınmış, ve ayrıca çok detaylı bir soruşturma sonucunda çıkmış olmalı.
Çünkü Temmuz 2011’den beri bu süreci garip biçimde bizzat kendileri yönetiyor.

%1 bile “temiz”olma ihtimali yok diyenlerin su anki ruh halleri nasil aceba ?
Fenerbahce ye Yargisiz infaz yapanlar? Basın yoluyla ulkeye toptan ceza gelecek sacmaligini aylarca televizyonlarda gazatelerde mansetlerine tasiyanlar ve onlara bu haberleri yaptiranlar ?
Sorulmasi gereken ve cevap bekleyen o kadar soru varki….
Komik bile olamayan hayal urunu sahte UEFA mektuplari,”uefa daki bir dostum”cumlesi ile baslıyan fantazi urunu manşetler ve susmak bilmeyen agizlar…
105 yillik bir camia ile sahada bas edemeyeceklerini anlayan zihniyetin elcileri HELVACI ve ARIBOGAN’in TFF deki gorevleri, neden istifa ettikleri ve su anda nerde ve hangi görevlerde oldukları ise aslinda “Ahlak” sinirlari altında kalan bir durum…CAS Davasinin acilmasina sebeb olan karar bu “elcler”in yuzunden alinmadi mi?

Dusundurucu ve ayni zamanda cevabi cok basit olan bir “tesaduf “ ise UEFA ile ilgili degerli TURK basinimizda cikan her haberin de Galatasaray li muhabir ve yazarlar tarafindan kaleme alınmasi…Televizyonlarda Ahlak , terbiye ve insanlik sinirlarini asan agizlarda salyalarin masalara damladığı programlarda, Fenerbahce ve meshur UEFA sopasini yapilan “cacik”programlarda dile
getiren her sahsiyetin Galatasaray kokenli yada taraftari olmasi ise isin diger bir yani…

SON SOZ : VE UNUTULMAMASI GEREKEN İKİ GİZLİ KAHRAMAN ; (!)

Galatasaray eski dis iliskiler sorumlusu METE RAZLIKLI ve Yonetim Kurulu Uyesi SEDAT DOGAN BU IKI ISIM DE GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE UEFA İLE İLGİLERİ ALAKALARI OLMADIKLARI HALDE BİZZAT

HAŞIR NEŞİR OLAN,ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK RAKİPLERİNİ ÜLKE DIŞINDA KUYULARINI KAZMAKLA GÖREVLENDİRİLMİŞ İSİMLER….

MUSTAFA ODUNCU/Cumhuriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: