HAREKETE GEÇ FENERBAHÇE’Lİ


Aşağıdaki metin galatasarayın İMKB de işlem gören hisselerinin sermaye artıırım talebi konusundadır. Bu işlem haksız ve yanıltıcı bilgiler üzerine kuruludur . galatasarayın maddi olarak kendini kurtarmak için yaptığı yeni bir oyundur. Bunu engellemek için şu mail adreslerine ve SPKya ilgili linkden açılan sayfaya bilgilerinizi girerek gönderebilirsiniz . Bu maili “Sayın Yetkili” bölümünden öncesini silerek ve en alta kendi adınızı yazarak  şu adreslere gönderebilirsiniz : 
*********************************************************************************************************************************************************************************** 

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr   bimer@basbakanlik.gov.tr   teftis@basbakanlik.gov.tr    sayistay@sayistay.gov.tr     
 SPK linki : 
http://www.spk.gov.tr/apps/BilgiEdinme/bilgiedinme.aspx?submenuheader=null
************************************************************************************************************************************************************************************
Sayın Yetkili ,
 
    İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören şirketlerden Galatasaray Sportif A.Ş. sermaye artırımı kararı almıştır. Bu işlemin uygulanabilmesi SPK Başkanlığının onayına bağlıdır.  
    Galatasaray Sportif A.Ş. hisseleri ile ilgili olarak daha önce yaşanan gelişmeler ışığında bu işlemin onaylanması özellikle küçük yatırımcıyı mağdur edecektir.
     Kısaca ilgili hisse senetleri ile ilgili geçmiş işlemleri özetlemeye çalışacağım:
 
1- Önceki dönemde Mali Tablolar UMS esaslarına göre düzenlenmesine ve UMS (Uluslararası Muhasebe Standardı)’ nin açık hükmüne rağmen maddi olmayan duran varlıkları için “yeniden değerleme yöntemine göre muhasebeleştirme” yönteminin seçilmesi ve bu hatanın özkaynakların 209 milyon TL.  daha fazla görünmesine neden olması.
2- Bu bilgileri alan yatımcıların yatırım kararını hatalı olan bu bilgilerle almışlar ve bu hatalı bilgilerle Galatasaray Spor Klübü derneği tarafından hisse satışı yapılmıştır.
3- Yanlış bilgilerle hisse alan küçük yatırımcının parası Galatasaray Spor Klübü Derneğine gitmiştir. Galatasaray Spor Klübü derneği bu parayı Galatasaray Sportif A.Ş’ye aktarmıştır. Açıklanan ve GS tarafından hatalı olduğu için düzeltildiği belirtilen Mali Tablolara dayanarak yapılan şirket birleşmesi ve hisse satışı işlemleri için yatırımcıların hisseye ilişkin bilgilere tam ve doğru olarak sahip olmadan karar vermiştir.
 
4- Daha sonra bu mali tablolar hatalıdır hatayı anladık denip hatalar düzeltilmiş ve sonrasında sermaye artırımı kararı verilmiştir.
 
5 – Galatasaray Sportif A.Ş. ile Galatasaray Spor Klübü Derneğinin yöneticileri aynı kişilerden oluşmaktadır.6 – Galatasaray Sportif A.Ş. sermaye artırım kararını almadan önce Galatasaray Spor Klübü Derneği elindeki hisselerin yaklaşık % 30′unu satmıştır.
7 – Bu Galatasaray Spor Klübü Dernegini yaklasik 80 milyon TL.’lik bir mali külfetten kurtarmıştır.
 
8 – Ayrıca sermaye artırım kararından sonraki ilk işgününde GSRAY hisseleri % 8 civarinda değer kaybetmiştir. Galatasaray Spor Klübü yaptığı hisse satışı ile bu zarardan korunmuştur.
9 – Galatasaray Sportif A.Ş. ve Galatasaray Spor Klübü Derneği yoneticileri aynı kişilerdir. Biz sermaye artıracağımızı bilmiyorduk diyemezler, yani kişiler için değil ama Galatasaray Spor Klübü dernegi için içeriden ögrenenlerin ticareti yani insider trading iddiası açıkca sözkonusudur. Ayrıca gerçek kişiler için de kurum adına bu suçu işledikleri iddiasında bulunulabilmesi mümkündür.
10 – Şirketin ana ortağı Galatasaray Spor Klübü Derneğinin kasasından olması gereken tutardan cok daha az para çıkmıştır.
11 – Bütün faturayı hatalı bilgiler sunulan ve Galatasaray Spor Klübü derneğinin sahip olduğu bilgilere sahip olamayan küçük yatırımcı ödemiştir. 
12- Sonradan düzeltilen mali raporlara göre ise şirketin özsermayesinin negatife döndüğü ve yaklaşık (-)264 milyon TL olduğu görülmektedir . 
13- Ayrıca bağımsız denetim raporlarına göre şirketin 1 yıl içerisinde ödemekle yükümlü olduğu borçlarının aynı dönemde tahsil edeceği alacaklarından 205 milyon TL fazla olduğu, yani 1 yıl içersinde 205 milyon TLlik bir kaynak veya gelir temin etmesi zorunluluğu görülmektedir. Aynı zamanda Galatasaray’ın başkalarından sağlanmış kaynakları yani borçları 415 milyon TL iken bu borçları ödemek için kullanabileceği kaynakların toplamı 151 milyon TLdir.  Bu durum işletmenin devamı konusunda ciddi endişelere yol açmakta ve küçük yatırımcıyı mağdur edebilecek bir tehlike oluşturmaktadır.
 
    Yukarıda zikredilen tüm bu gerekçelerle Galatasaray Sportif A.Ş.nin yapmayı planladığı sermaye artışının küçük yatırımcının ciddi zarara uğramasına yol açması kuvvetle muhtemeldir. 
 
    Sonuç olarak : Galatasaray Sportif A.Ş. önceki dönemlerinde hatalı mali kayıtları olduğunu son yayınladığı düzeltilmiş mali tablolar ve  bağımsız denetim raporuyla KAP’a bildirmiştir.
    Bu durum geçmiş dönemlerde küçük yatırımcılar tarafından verilen yatırım kararlarının eksik bilgiyle yapılmış olması ve zarar görmüş olmaları olasılığını akla getirmektedir.
    Ayrıca 264 milyon  TL negatif özsermayeyi pozitif olarak ifade etmek için kullanılan yöntemlerin sağlığı ve çıkan sonuçların doğruluğu konusunda endişeler vardır.
    Geçmiş Dönemde de SPK mevzuatına aykırılıkları nedeniyle sıkça ceza aldığı basına yansıyan Galatasaray Sportif A.Ş. ‘nin son yayınladığı mali tablolar ve belirttiği hatalar nedeniyle TTK 324 karşısındaki durumu ve küçük yatırımcıların bundan zarar görüp görmediği SPK tarafından incelenmelidir görüşündeyiz.
 
   Bir vatandaş ve potansiyel bir İMKB yatırımcısı olarak SPK’nın İMKB’de işlem gören tüm şirketlerin ve başta da İMKBnin kendi güvenilirliğini zedeleyebilecek bu durumu dikkatle incelemesini haksız ve yanıltıcı işlemlere izin vermemesini kurumlara aynı mesafede olduğunu ve ayrım yapmadan kuralları uygulayacağını düşünüyorum.
 
    Durumun tarafınızdan da incelenerek ilgili incelemenin yapılmasının sağlanmasını ve sürecin takibi için gereğinin yapılmasını umduğumu belirtir,  saygılarımla arz ederim.

Reklamlar

Bir Yanıt to “HAREKETE GEÇ FENERBAHÇE’Lİ”

  1. beraber yikacagiz merak etme Says:

    A.C.abi bana tekrar ulasabilirmisin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: