Şikeyi Lefter bozdu


Onu dün uğurladık.

Türk futbolunun efsane isimlerinden Lefter Küçükandonyadis’i…
10 çocuklu bir Rum balıkçının bu en küçük oğlu karşısında bütün Türkiye saygıyla ayağa kalktı.
Niçin?
Rum kökenli olmasına karşın kendisini Türk Milleti’nin tam bir parçası gibi görüyordu ve bundan gurur duyuyordu.
Demokrat Parti’nin el altından kışkırttığı 1955 yılındaki  6-7 Eylül  yağmasında çok mağdur edilen bir kesimden olmasına karşın devletine karşı en küçük bir tepki göstermemişti.
Atatürk’e gönülden bağlıydı; evinin salonunda onun bir heykelini bulunduruyordu.
Çağdaş cumhuriyet değerlerine göre yaşıyordu. Halktan birisi gibiydi. Asla çıkarı peşinde koşmamıştı.
Bütün bu özellikleri yan yana getirirseniz;  rahmetli Lefter için “Ergenekoncu!” bile diyebilirsiniz.
Farklı etnik kökeni olmasına karşın “Türk’üm!” diyen; barış  ve demokrasi adı altında bölücü taleplerde bulunmayan; ezilmişlik edebiyatı ile cumhuriyete hakaretler yağdırmayan hele hele evinde Atatürk heykeli bulunduran bir Lefter…
AZİZ YILDIRIM’A SAHİP ÇIKTI
Sadece futbolun değil insanlığın da ordünaryüsü olan Lefter Baba; Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a tutuklanmasından sonra hep sahip çıktı.
Bunu yaparken de bir bildiği vardı.
Bugün artık daha açıkça görüyoruz ki Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe, yeni derin devlet tarafından kurban seçilmiştir. Şike operasyonu adı altında Fenerbahçe’nin  çökertilmek istendiğini  gören aziz Lefter, hemen taraf olmuş; tavır takınmıştır.
Fenerbahçe’ye saldırının sebebini merak edenlere hemen hatırlatayım: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı neden yasaklanıyor ise Fenerbahçe de o yüzden cezalandırılıyor.
Okurlarım bilmeli ki: Tutuklanmasından önce Aziz Yıldırım’ı eleştirdiğim birçok yazı yazmış olmama karşın; şimdi  şikeyi durdurmak adına Sayın Yıldırım’a sahip çıkıyorum.
58 ŞİKESİ
Son açıklamalar gösteriyor ki, dışarıda, “Şike yapanlar küme düşürülsün!” diye konuşanlar; TFF toplantısında, “Küme düşürülme kaldırılsın!” diye ricada bulunuyorlarmış. Bunun için de Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği el ele vermişler; Bakan Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı gibi  “İnce ayarlı bir çalışma” yapmışlar; şike girişimine de küme düşme cezası getiren 58. Madde’yi değiştirmek istemişler.  Maddeyi 3’e bölüp “şike, teşvik, şikeye teşebbüs”  adı altında sulandırmaya kalkışmışlar. Hedef şu: Söz konusu Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe olunca bunu “şike” gösterecekler. Amma işin içine Beşiktaş ve Trabzon girince, “şikeye teşebbüs” diyecekler; kurtaracaklar.
Bunun çok açık bir örneği var: “Şike yapanlar düşürülsün!” diye ortalığı ayağa kaldıran Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, 30.04.2011’de, Diyarbakır’da oynanan Diyarbakır-Ordu maçının Ordu lehine bitirilmesi için şike girişiminde bulunuyor. Lakin; bu girişim; somut delil elde edilemediği gerekçesiyle şike sorgulamasına alınmıyor.
Lakin aynı biçimde bir Fenerbahçeli yönetici konuşmuş ise bu hemen somut delil ilan edilip linç başlatılıyor.
Aziz Yıldırım o mektubu ile işte bu büyük oyunu bozdu…
BAŞBAKANA ŞİKÂYET
EDİYORUM
Şike olayında bazı hükümet üyeleri de dahil olmak üzere AKP’lilerin Trabzon tarafını tuttuklarını görüyoruz. Son olarak Hakan Şükür de böyle tavır takınmış.
Yani  iktidar partisi üyelerinin karıştığı “İnce ayarlı çalışma” yapıldığı gayet açık.
Bu büyük adaletsizliği Başbakan Erdoğan’a sunuyorum.
Sayın Başbakan; bir eylem eylem Fenerbahçe ile ilgiliyse “suç”,  Beşiktaş ve Trabzon ile ilgiliyse “suç girişimi” gösterilerek sadece Fenerbahçe cezalandırılmak isteniyor. Buna gönlünüz razı olacak mı?
***
Son sözüm Fenerbahçelilere:
Fenerbahçeli gibi gözükerek iktidara şirinlik muskası dağıtan sözde Fenerbahçelilere önem vermeyin. Eğer Aziz Yıldırım’ı; Fenerbahçe düşmanlarına yem yaparsanız, o derin odak kulübü de yemek için ikinci saldırıyı başlatacak…
Aziz Lefter, Aziz Başkan’a sahip çıkarak asıl şikeyi bozdu; görmüyor musunuz?
http://www.gunes.com/2012/01/16/yazar/1809/riza_zelyut/sikeyi_lefter_bozdu.html#.TxPPaKJCGNk.twitter

Rıza Zelyut

e-mail: zelyut@gunes.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: