ASLINDA NE OLUYOR ?


Yıllardır her pazar akşamı‚ spor programlarına bir sürü esrarengiz adam telefonla bağlanıyor. adını‚ soyadını söylüyor. verdiği prim‚ para vs. ne varsa kuruşuna kadar anlatıyor‚ parayı kime verdiğini‚ sonucunda ne olduğunu‚ maçın tarihi ve skoruyla söylüyor. arkasından başka biri bağlanıp‚ bunu doğruluyor. program bittikten sonra yorganı çenemize kadar çekip horul horul uyuyoruz.

şike‚ teşvik‚ adına ne derseniz deyin‚ bu ülkenin gerçeği.
peki bu neden şimdi çıktı ortaya?

son yirmi yıldır‚ fenerbahçe kulüp başkanları ve yöneticilerinin arasında‚ hatrı sayılır miktarda askerî ihalelerin müteahhitliğini yapan iş adamları yer aldı. hafif silah ithalatından‚ helikopter modernizasyonuna kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren yöneticilerin yanında‚ bu yöneticilerle çalışmış emekli subaylar da vardı. bunu akılda tutarak‚ aziz yıldırım´ın şirketinin faaliyetlerine ve bitirdiği projelere bir (bkz: http://www.maktas.org).

ekonomik çerçeveden baktığımızda‚ bu ülkenin en büyük holdingi hâlâ Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bu holdingin en büyük bütçeli şirketi ise Türk silahlı kuvvetleri. son on yıldır devam eden sermayenin el değiştirmesi operasyonunda‚ bu büyük şirketle çalışmakta geç kalan yeni zenginlerimiz var. evet‚ hacıağalar henüz sikorsky modernizasyonu yapamıyor; tapu gibi distribütörlük antlaşmalarını çiğneyemiyor. ama‚ aziz yıldırım´ın şirketinin yaptığı inşaat işlerini‚ iyi bir makina parkı ve bir işçi/mühendis ordusuyla yapamayacak müteahhit yok. ihalelerde tek engel‚ iş deneyim belgesi´ne sahip büyük rakipler.
bakın 4734 sayılı kamu ihale kanunu ne diyor:

“ihaleye katılamayacak olanlar
madde 11- aşağıda sayılanlar doğrudan veya dolaylı veya alt yüklenici olarak‚ kendileri veya başkaları adına hiçbir şekilde ihalelere katılamazlar:

a) (değişik: 20/11/2008-5812/4 md.) bu kanun ve diğer kanunlardaki hükümler gereğince geçici veya sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olanlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamına giren suçlardan veya örgütlü suçlardan veyahut kendi ülkesinde ya da yabancı bir ülkede kamu görevlilerine rüşvet verme suçundan dolayı hükümlü bulunanlar.”

Türkiye’miz üzerinde oynanan oyunlara “ay vallahi ben bilmem” demediğimiz gün‚
bu düğün hepimizin düğünü olacak.”

Reklamlar

Bir Yanıt to “ASLINDA NE OLUYOR ?”

  1. değerli arkadaşım yazını okudum. Bilgini bizlerle paylaştığın için teşekkür eder seni de
    kendi siteme beklerim. şahsi sitemde yıllarca biriktirdiğim bilgi
    ve tecrübemi parasız paylaşmaktayım. Saygı ve selamlarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: