Sövelim mi? Sabredelim mi?


Avrupa şampiyonu Inter’i gördük işte süper kupa finalinde. Eski hallerinden eser yoktu. Tıpkı Fenerbahçe gibiydiler. Büyük takımlar da bu tür hastalık tabloları görülebilir. Bu normaldir.

Karanlığa sövmektense aydınlık için bir kibrit yakmak gerekir.

Futbol takımları birçok farklı kültürden gelen insanların bir araya gelmesi ile oluşuyor. Kolay değil hepsinin birbirlerini tanımaları. Futbolun dili bir bile olsa, her futbolcunun stili, ve futbol anlayışı bir değildir. Çözümler üzerinde konuşmak daha faydalı olabilir diye düşünüyorum. En azından burada felaket tellallığı yaparak birbirimizi kurmaktansa, bu takım neden tutuk, futbolcular neden huzursuz ve moralsiz bunları konuşmak daha verimli olabilir.

Aykut hoca yılların birikimi var derken yönetimi eleştirdi.

Besbelli bunu onların yüzüne de söylemiş.

Hani şımarık çocuklar vardır. Kendi el becerileri ile yapamayacakları halde “ben yapacam banane” şımarıklığı ile ellerine alır iyice bozup dağıttıktan sonra ben bunu yapamadım diyerek yardım isterler. Şu an içinde bulunduğumuz durum bunun sonuçlarıdır işte.

Yönetim altyapı,stat tesisleşme gelir yaratma işlerini tamamladığında futbolun başına da  bu işi uzun soluklu yapması ve bir sistem oturtması şartıyla bir bileni getirip,kenara çekilmesi gerekirdi.Bizim yönetim bu işi önce daumla denedi. 3 yılın sonunda daum gönderildi veya kendi gitti.Orası karışık.Bundan sonra da hem hoca transferinde, hem futbolcu transferinde sürekli yanlış yapıldı.Sezonu kurtarmaya yönelik transferler, şampiyonluk şartıyla getirilen hocalar derken ileriye dönük ne bir kadro oluşumuna gidildi,ne iskelet oluşturuldu..

Bütün bunların birikimi diş taşı gibi birikip derinlere kadar zerk olup, rahatsızlık verme boyutuna geldi.

Fenerbahçe küçük bir şehir takımı olsa ve hedefi ligde kalmak olsa Aykut hocanın işi daha kolay olurdu. Yetenekli gençler bulunur, birkaç yetenekli ucuz yabancı ile bir sistemin temeli atılırdı.

Ama ne Fenerbahçe küçük bir takım, ne de hedefi sadece kümede kalmak.

Elinde kapı gibi sözleşmesi olan ve yıllık 3 milyon döviz cinsinden para alan futbolcularınız var. Sisteme uymuyor deyip, kolayca kapıyı gösterebileceğiniz türden oyuncular değil öyle. Ne yerlisi, ne yabancısı. Dolasıyla Aykut hocanın elindeki malzeme ile kafasındaki sistemi uygulaması hemen olabilecek bir şey değil.

Aykut hoca sıfırdan başlamak gibi bir şansa sahip değil. Zaten kendisi de bu zorluğu bilerek görevi kabul etti. Sıfırdan başlasanız bile bu iş zaman alır. Bu işler bu gün sünnet yarın deniz çabukluğunda yürümez. Dediğim gibi futbol takım sporudur neticede.

Bu açıdan bakıldığında ancak zamanla her gün üstüne bir şey koyarak, sisteme uymayan, uymamakta direnenleri ayıklayıp, yerlerine genç ama gelecek vadeden yerli ve yabancı oyuncu takviyeleri ve bu oyuncuların uyumunu sağlayarak ağır ağır ilerleyecek bir durumdur.

Bu kadro yapımız geçen sezon da neredeyse her maçta bizi sıkıntıya sokmuştur hep. Final niteliğinde olan ve mutlaka kazanmamız gereken maçlarıda kazanamadık bu kadroyla. Örnek Türkiye kupası finali ve lig finali. Her ikisini de kaybettik.

Geçen seneki kadromuz üzerine istediğimiz kadar oyuncu ekleme hakkına sahip değiliz. Kısıtlamalar var. Nitelikli, genç ve hazır yerli oyuncu yok.

Bu senede maalesef, kadromuzu dilediğimiz gibi takviye edemediğimizden bu yıl da benzer sıkıntıları yaşayacağız. Yeni transferlerin katkısı olacaktır ama bu ne kadar ne olacak çok kesin değil. Bu sene belli bir anlayış ve felsefe yerleştirilebilirse bile, önümüzde ki sene yeniden zayıf bölgelere takviye edilmesi gerekecek. Ve kesinlikle bu uzun bir serüven olacak.

Bu geminin kaptanı Aykut hoca bu yolculuğa başladı bile. Elbette bu yolcuğu sıfır hatayla bitirmesi mümkün değil. Onun kaptanlığına, deneyimlerine güveniyorsak, işine müdahale sayılabilecek hareketlerden sakınmak gerekir. Örneğin araba kullanırken yanınızda oturan kişinin sürekli araç kullarımızla ilgili müdahalelerde bulunması sizi rahatsız eder mi etmez mi? üstelik moralinizin bozulup bildiğiniz şeyi bile yanlış yapmanıza neden olur mu olmaz mı?

Ama yanınızda oturan kişi, hiç müdahale etmeden, kendi tecrübelerini, hatıralarını sevecen bir dille anlatsa hoşa gider bu durum. Ve anlatılanlardan kendinize pay çıkarma yoluna gidersiniz.

bizim durumuz da böyledir.sürekli kadro tenkidi yapmak,sürekli oyuncu değişikliği tenkidi yapmak,sahada ki futbolcuyu yuhalamak için adeta fırsat kollamak,ıslıklamak Aykut hocayı da daha çok yanlışa sürükleyecektir.Elbette bu kulübün büyüklüğünün Aykut hoca da farkında.hem de hepimizden çok farkında..

Kaptanımız Aykut hoca, yolculuğa başladığıdan  bu yana bazı konularda hata yapıyor gibi görüyor ve öyle algılıyoruz.

Bunlardan biri Alex konusudur. Aykut hocanın Alex konusunda henüz kafasında ne olduğunu bilememek bizi rahatsız ediyor. Zira kulübümüze 6 yıl hizmeti geçmiş bu futbolcumuz çok seviliyor tarafattar tarafından. Aykut hoca bu gerçeği bilmek ve görmek durumunda. Aykut hocanın Alex konusunda daha duyarlı olmasını beklemek ve istemek taraftarın beklentisi.

Aykut hoca, futbolcularına belli bir hedefi aşılamak zorunda. O inancı kazandırmak zorunda. Bunlar henüz yapılmıyor hissi uyanıyor olabilir bizde. Bize düşen gelişmeleri akıl ve mantık çerçevesinde kavgasız, gürültüsüz gelişmeleri izlemek ve takip etmek olmalıdır. Bize düşen vazife her türlü skora şimdiden kendimizi alıştırmak, ama diğer yandan istenilen istikamette geminin kusursuza yakın şekilde gidip gitmediğini gözlemlemektir. Fenerbahçe de beyaz bir sayfa açılmıştır. Bu sayfayı kirletmeyelim. Sahip çıkalım.

Bu beyaz sayfanın hakkını veremediğine inanırsa kaptan yılsonunda zaten kendisi de bırakacaktır. Ama felsefeyi hiç bozmadan yeni bir isimle yola devam etmek elbette yine bizim menfaatimize olacaktır.

Çok yaşa sen Fenerbahçe!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: